Pri uvedomelom cestovaní nezáleží na lokalite, ale na človeku a jeho konaní

Pri uvedomelom cestovaní nezáleží na lokalite, ale na človeku a jeho konaní

Synonymom dobrodružstva nemusí byť len náročný horský výstup, plavba po rozbúrenom mori alebo pobyt v krajine, ktorej kultúra je odlišná od tej našej. Alastiar Humphreys, známy cestovateľ a tvorca konceptu tzv. micro adventures, tvrdí, že dobrodružstvo je najmä o našom postoji, a tak ho môžeme prežiť kdekoľvek. Vydajte sa pri najbližšej dovolenke cestou zodpovedného turizmu – o tom, prečo uprednostniť lokálne výlety pred dovolenkami v exotických destináciách a čo znamená cestovať uvedomelo, sme sa rozprávali s travel blogerkou Veronikou Šipoš Rosputinskou.

Prečo uprednostniť lokálne výlety pred dovolenkami do tých najvzdialenejších destinácií?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že nič nie je čierno-biele a ani odsúdenie dovoleniek do vzdialených destinácií nie je namieste. Zodpovedné cestovanie nie je iba o tom, že všetci hromadne prestaneme lietať a začneme navštevovať len susedné obce a mestá. Vyzýva ľudí k uvedomelejším rozhodnutiam vo všeobecnosti. Veľkou motiváciou, prečo uprednostniť lokálne výlety, môže byť napríklad podpora vlastnej ekonomiky. Keď cestujeme doma a zodpovedne, míňame svoje peniaze u domácich podnikateľov, prispievame k rozvoju vlastnej krajiny, podporujeme regióny a domáci cestovný ruch. Podľa Svetovej organizácie cestovného ruchu každé desiate zamestnanie na svete nejakým spôsobom súvisí s cestovným ruchom a je na ňom závislé. Čím viac budeme cestovať doma, vo vlastných regiónoch, tým viac pracovných príležitostí v nich bude pribúdať. To je len jeden z mnohých príkladov, prečo cestovať lokálne.

Mali by sme z cestovania nielen ťažiť, ale niečo navštívenej destinácii a miestnej komunite aj odovzdať.

Je každý výlet, pri ktorom neprekročíme hranice našej krajiny, zodpovedný a uvedomelý? Čo znamená cestovať zodpovedne?

Zodpovedné cestovanie nie je len o lokalite samotnej, ale skôr o cestovateľovi a jeho konaní. Ide o snahu maximalizovať naše zážitky pri minimalizovaní negatívnych stôp, ktoré po sebe zanechávame. Niečo ako presný návod, dokonalá šablóna, na to, ako cestovať uvedomelo, neexistuje. Rovnako je nemožné pri cestovaní nezanechať žiadne negatívne stopy. Môžeme sa však snažiť, aby ich bolo čo najmenej. Zároveň by sme mali myslieť na to, aby naše cestovanie bolo aj pre navštívenú destináciu nejakým prínosom. Mali by sme z cestovania nielen ťažiť, ale niečo navštívenej destinácii a miestej komunite aj odovzdať. Napríklad, neleťme počas roka na 10 krátkych výletov, radšej si urobme jednu, dve dlhšie dovolenky. Vyhľadávajme lokálne služby, zodpovedných podnikateľov, nemíňajme svoje peniaze u prevádzkovateľov neetických atrakcií. Zaujímajme sa o miestnu kultúru a tradície, rešpektujme zvyky, ľudí a ich súkromie, buďme ohľaduplní k faune a flóre.

Ako môže zamestnávateľ podporovať lokálny turizmus a zodpovedné cestovanie?

Zamestnávatelia majú viacero možností, ako podporiť lokálny turizmus alebo zodpovedné cestovanie vo všeobecnosti. V prvom rade môžu svojim zamestnancom tieto témy priblížiť, lebo zodpovedný turizmus vníma mnoho ľudí stále len okrajovo – najčastejšie v súvislosti s ochranou prírody. O uvedomelom cestovaní môže zamestnávateľ informovať prostredníctvom inšpiratívneho článku vo firemnom časopise, zorganizovaním prednášky, prípadne môže zamestnancom ponúknuť konkrétne tipy, kde a ako stráviť uvedomelú dovolenku, alebo im na ňu môže dokonca aj prispieť. Čo tak uzavrieť dohodu s lokálnym podnikateľom, ktorý poskytuje zodpovedné služby v cestovnom ruchu a získať u neho pre svojich zamestnancov nejakú zaujímavú ponuku? Možností je neúrekom, stačí zapojiť fantáziu.

Chcete vedieť viac o uvedomelom cestovaní?

Veronika Šipoš Rosputinská vystúpi 13. októbra na BLF CSR Summite – vypočuť si ju budete môcť v rámci CSR Talks od 11:30.

Zaregistrujte sa na najväčšiu konferenciu o zodpovednom podnikaní