Kritické myslenie sa dá naučiť, a to v každom veku

Kritické myslenie sa dá naučiť, a to v každom veku

Slovenský šachový veľmajster, spoluzakladateľ Sokratovho inštitútu, ktorý učí manažérov, ako kriticky myslieť. To je Ján Markoš, ktorý tvrdí, že hodnota vecných dôkazov bude v dôsledku rozvoja technológií klesať, pretože všetko bude možné sfalšovať na nerozoznanie od originálu. Manažérom radí, aby verili viac svedectvu dôveryhodných ľudí. Máte takých vo svojom tíme?

Tvrdíte, že kritické myslenie sa dá naučiť. Ale je to možné naozaj v každom veku?

Keď sa povie „kritické myslenie“, znie to trochu záhadne a vznešene. Akoby išlo o nejakú veľmi sofistikovanú záležitosť. V skutočnosti ale ide o súbor zručností, ktoré sa dajú cvičiť a učiť, napríklad ako cudzí jazyk. A cudzí jazyk sa dá predsa naučiť v každom veku. Podobne je to aj s kritickým myslením.

Vyššie vzdelanie či inteligencia nie sú zárukou, že sme odolní voči dezinformáciám a poplašným správam. Ako si teda môžeme vybudovať kritické myslenie?

Dezinformácie sú lákavé, podobne ako sladkosti. Prinášajú nám často emocionálne uspokojenie. Voči prejedaniu sa sladkosťami nie je vysokoškolský titul žiadnou ochranou, rovnako je to i s konzumáciou dezinformácií – pomáha najmä sebaovládanie.

Malo by firmám záležať na kritickom myslení svojich zamestnancov? Akým spôsobom ich to môžu naučiť?

Hierarchická štruktúra firmy, v ktorej šéf prikáže a zamestnanec vykoná, sa dnes už stáva minulosťou. Zamestnanci dostávajú viac voľnosti, zároveň sa ale od nich vyžaduje samostatný úsudok a kreativita. Tu môže kritické myslenie výrazne pomôcť. Napokon, väčšina kurzov, ktoré odlektorujem, je práve pre firmy.

To, čo podporuje našu vieru v neoverené informácie, sú emócie ako strach či pocit neistoty. Ako dokážeme tieto emócie ovládať a zachovať si triezvu myseľ?

Emócia je ako rieka. Nedá sa úplne zastaviť, voda si vždy nájde cestu. Nechať ju ale tiecť kade sa jej zachce je tiež riskantné. Je potrebné hľadať strednú cestu – emócie nepotláčať, ale spoznávať a kultivovať, podobne ako kultivujeme brehy rieky, aby sa nevylievala a nespôsobovala škody.

Chcete vedieť viac o kritickom myslení?

Ján Markoš bude jedným zo spíkrov na BLF CSR Summite – vypočuť si ho budete môcť 13. októbra v rámci CSR Talks od 11:30.

Zaregistrujte sa na najväčšiu konferenciu o zodpovednom podnikaní